Önnek még nincs terméke a kosárban.
A NET VILÁG TECHNOLOGY szoftverszolgáltatás modellben biztosítja a szolgáltatásait, azaz nem magát a szoftvert vagy szoftvercsomagot kínálja termékként, hanem egy összetett szolgáltatást, amelynek a szoftverek is részét képezik, és mindezt előfizetési díj ellenében kínáljuk azaz bérbe veheti az ügyfél a szoftvert. Gyakran összekeverik azonban az előfizetés alapú, hosting-gal együtt kínált szoftver licencet vagy szoftverbérlést a SaaS szolgáltatással, amely a szerződés tartalmára is jelentősen kihat.
SaaS esetén az összetett szoftverszolgáltatás részét képezi az, hogy a szoftvereket a felhasználónak nem kell telepítenie, azokhoz a felhasználó a szolgáltatásra történő előfizetéssel a felhőből interneten keresztül hozzáfér. A felhőszolgáltató gondoskodik a szolgáltatás keretében arról, hogy a szoftverek mindig naprakészek legyenek, külön kérés nélkül, automatikusan elvégzi a szoftverek karbantartását, frissítését, upgrade-jét, és egyben tárolja is azokat, központilag elvégzi a szoftverhibák kijavítását. További sajátossága, hogy általában minden felhasználó ugyanazon szoftververzióhoz kap hozzáférést az egységes központi frissítés miatt – bár léteznek olyan konstrukciók, amelyeknél különböző konfigurációk érhetők el a felhasználó igényeinek megfelelően. A szoftverek és a felhőszolgáltatás biztonságáról, a biztonsági mentésekről a felhőszolgáltató gondoskodik központilag a szoftverszolgáltatás részeként. A Software-as-a Service szerződések sajátossága továbbá, hogy mivel a szoftvert szolgáltatásként nyújtják, ezért nincs bennük klasszikus szoftver licencia, felhasználási engedély, ehelyett a felhasználó a szolgáltatás egészének a használatára kap jogot és hozzáférést. Az SaaS szerződések általában előfizetés alapúak és mindig kapcsolódik hozzájuk SLA. NET VILÁG TECHNOLOGY szolgáltatásai és szoftverek nem SaaS rendszerű hanem bérleti szerződés, azaz teljes szolgáltatású licenc bérlet.
Ami a SaaS-hoz képest egészen más a szoftver licenc szerződések leglényegesebb eleme a szoftverre vonatkozó felhasználási engedély, és ezen szolgáltatások tárgya a szoftver és a rá vonatkozó felhasználási engedély maga, nem pedig egy szolgáltatás. A megrendelő/felhasználó ilyen esetben licencdíjat (jogdíjat) fizet a szoftver használatáért, amely lehet egy fix összeg, vagy időszakos díj, ami általában előre fizetendő (például évente, félévente, stb.). A szoftver előfizetési konstrukciók is, amelyek azonban a havi/éves előfizetési díjtól nem válnak SaaS szerződéssé.
Szoftver licenc szerződés esetén a felhasználó telepíti a szoftvert az infrastruktúrájára (ami lehet on-premise vagy felhő is), a szoftver általában internetről tölthető le. A szoftverek frissítéséről, upgrade-jéről pedig a felhasználó dönt. A NET VILÁG TECHNOLOGY a szoftver licenc-et csak is teljeskiépítésében biztosítja a bérlőnek, így neki már nem kell a rendszer üzemeltetéssel foglalkoznia azt a NET VILÁG TECHNOLOYG végzi el szupportszerződés megkötésével. A szupportszerződés nélkül nem értékesítünk licencet! A szupportszerződés megszűnésével a szoftver bérleti szerződése is megszűnik, ennek hiányában pedig nem biztosítjuk a szoftvert a megrendelőjének és nem is kerül a tulajdonába a szoftver.
A szoftver licenc szerződések részeként vagy azokhoz kapcsolódó külön szerződésekben szerződhetnek a felek a szoftverre vonatkozóan tárhelyszolgáltatási (hosting), támogatási-karbantartási, szoftverkövetési szolgáltatásokra, amelynek részeként a gyártó vagy forgalmazó kínálhat oktatási, implementációs, lokalizációs, paraméterezési, migrációs, ügyfélszolgálati és egyéb szolgáltatást is, amelyeknek általában külön díja van, amely gyakran a szoftver licencdíj százalékában kerül meghatározásra, vagy csomagokba kiszervezve biztosítjuk azokat. Külön kérésre SLA szerződéseket is biztosítunk egy teljes szolgáltatás mellé.
A NET VILÁG TECHNOLOGY minden esetben még egy honlap elkészítse során is csak és kizárólag licenc szerződéssel fejleszti le a megrendelői kéréseket.
A megrendelő a licenc szerződéssel csak nyerhet, mivel az informatikában minden esetben később derül csak ki, hogy a megrendelő valójában nem is ért úgy a megrendelet szoftver üzemeltetéséhez mint ahogyan az elején gondolta mert össze keverte a használatot az üzemeltetéssel. Van egy sztereotípia a megrendelőkben, hogy ha Ők rendeltek egy szoftvert akkor azt üzemeltetni is tudják, erre mindig utólag jön rá a megrendelő, hogy ez nem igaz és segítségre van vagy lesz szüksége. A megrendelő képzeletében a szoftver úgy él, hogy azt csak használni kell.
A megrendelő legtöbb esetben ott számítja el magát, hogy nem rendelkezik IT csapattal, ha csak nem egy nagyvállalat és így nem is ért a hostinghoz vagy a domain, vagy tárhely kezeléshez. S ez az a pont ha megrendelő nem teljes szolgáltatást vásárol meg, a problémájával a fejlesztőhöz fordul segítségért, aki vonakodva vagy nem telésit azt vagy ha igen akkor azért fizetséget szeretne amit meg a megrendelő értelmez félre és sértődötten de úgy érzi a fejlesztő Őt becsapta, mert nem tudja használni a szoftvert. Így azt a végkövetkeztetést is levonja, hogy Őt becsapta a fejlesztő vállalkozás és egy használhatatlan szoftvert kapott. A valóságában pedig ez nem igaz! De miért is nem igaz ez? A szoftver élet ciklusa három útszakaszra lehet osztani, amiről a megrendelő nem kapott megfelelő tájékoztatást a fejlesztést megelőzően. A fejlesztő cég meg úgy gondolta, neki csak a megrendelésre kell fókuszálnia a többi a megrendelő dolga. Nézzük meg ezt a hármas utat, ami a sikeres szoftver és a megelégedett megrendelőhöz elvezett:
A hármas út felosztása:
- szoftver fejlesztés (megrendelő kérése)
- szoftver használata (a megrendelő használni kezdi a megrendelését)
- szoftver üzemeltetése a már kész és működő szoftver működésének fenntartása, biztosítása (fejlesztő általi szupport és SLA szerződések a megrendelő bérleti díj vagy szupport díj fizetése)
De miért igy lehet csak?
Jogosan merülhet fel a kérdés egy megrendelőben: „Miért csak így lehet?” Gyakran önkéntelenül is az az érzés alakul ki, hogy erre talán nincs is szüksége. A válasz sok esetben az, hogy „igen, nincs rá szüksége”, és nem szeretne hónapról hónapra fizetni egy már egyszer kifizetett szoftverért. A probléma gyökerét itt találjuk: a megrendelő termékként tekint a szoftverre, nem pedig szolgáltatásként. Pedig a szoftver nem egyszerűen egy termék – ha az lenne, annak gyors meghibásodása hamar elrontaná a róla kialakult képet. A megrendelőnek semmi sem kellemetlenebb, mint egy folyton elromló termék, hiszen ha valami tönkremegy, újat kell vásárolni.
Elérkezünk tehát az alapvető problémához: a megrendelő gyakran drágának találja a szupport díjat, amely biztosítja a folyamatos és hibamentes működést. Pedig valójában nem ez a drága, hanem az, ha a megrendelő nem rendelkezik szupport szerződéssel.
Ebben az esetben, ha a szoftver meghibásodik, nagyobb összeget kell kifizetnie a javítására, hosszabb leállásokat is akár meg kockáztatva ezzel. A kieső idő és a termelés csökkenése olyan károkat okozhat, amelyeket a megrendelő gyakran nem is tud, vagy nem akar felmérni és tudomásul venni – pedig ezek lesznek csak az igazán drága következmények a megrendelőnek.
Fejlesztőként már sok olyan honlapot készítettünk, amelyek nem élték meg az egyéves kort, és ennek oka a megrendelők hozzáállásában keresendő. Úgy vélték, ha egyszer kifizették a weboldal árát, a továbbiakban már semmi dolguk nincs vele. Ennek eredményeképpen tele voltak elavult információkkal és technikai hibákkal. Ekkor mondtuk azt, hogy nem fogunk többé olyan megrendelőknek dolgozni, akik így viszonyulnak a honlapjukhoz. Hiszen az elhanyagolt weboldal ránk, fejlesztőkre is rossz fényt vet, amikor egy látogató egy szétesett, hibákkal teli oldalt talál az interneten. Másik lehetőség és megoldás a mi részünkröl az lehetett hogy ingyen és bérmentve kellett karbantartanunk ezeket a honlapokat, ami végül többszörös ráfordítást igényelt, mint amit eredetileg az elkészítésrt nekünk fejlesztőknek kifizettek.
Ezért idővel kidolgoztunk egy olyan konstrukciót, amely mindkét félnek, a fejlesztőnek és a megrendelőnek is előnyös. Ma már nemcsak a weboldalak fejelsztését hanem a karbantartását is vállaljuk szupport szerződés keretében, ezen túl menően már a jogi szövegek frissítését is elvégezzük és figyeljük a jogi változásokat, hogy elkerüljük a büntetéseket az elavult információk miatt. Bár bírsággaranciát nem tudunk vállalni a hazai jogi szabályozások fényében, az ilyen szupport szerződések nagyban hozzájárulnak, hogy Ön elkerülje a komolyabb hatósági szankciókat, hiszen a hatóságok lehetőséget biztosítanak a kisebb hibák kijavítására és bírság nélkül megusszuk azt.
Összefoglalva, a megrendelő és a fejlesztő is csak nyerhet egy licenc- és szupport szerződéssel. Egy szoftver szupport nélkül olyan, mintha valaki venne egy repülőt, de nem tudná vezetni, és még egy profi pilótára sem akarna költeni. Az lenne a megoldás a részéröl, hogy „majd valahogy megoldom”, - amikor már a levegőben vagyunk? Ez kockázatos lenne.
Ön tud repülőt vezetni? És tud SEO-zni, kódolni, dizájnolni, szöveget írni, frissíteni, követni a folyton változó webes trendeket? Ha ezekre a kérdésekre nem a válasz, akkor érdemes megfontolni egy szupport szerződést.
Mi nem tudunk repülőt vezetni, de a weboldalak üzemeltetésében és fejlesztéseben mi vagyunk a profik. Ha érdeklődik a szupport szerződés részleteiről, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz, és ismerje meg a bérelt szoftver előnyeit!
Add meg az adataidat és felvesszük veled a kapcsolatot. Beszéljük meg céljaidat, elképzeléseidet és mi segítünk megvalósítani azokat!Az első lépés egy személyes találkozó (vagy online ha nagyon távol vagyunk), ahol átbeszéljük az elképzeléseidet, ötletelünk közösen.A találkozó ingyenes. Itt tudunk neked ajánlatot adni és határidőt becsülni a projektre. Mivel nálunk nincsenek sablonos megoldások, hanem egyedileg dolgozunk, így szükséges egy felmérés tőlünk, hogy be tudjuk árazni a projektedet.